the anthropocene index

climate

menu>

Publiczny smog. Witamy w antropocenie, czyli jak się przygotować na katastrofę? / XS Warszawa / 28.01.2016

2016-04-23

Wyobraźmy sobie park umieszczony w atmosferze. Stworzyła go Amy Balkin, która od kilku lat wykupuje dostępne na rynku komercyjnym pakiety emisji CO2. Artystka wyzwala spod praw rynku kolejne metry sześcienne atmosfery. Powietrze ponownie staje się dobrem wspólnym. Brzmi to absurdalnie. Jak można sprzedawać prawo do zanieczyszczania czegoś, co stanowi fundamentalną podstawę życia? Jak można posiadać na własność zjawisko, które nie ma granic, a jego ruch nie jest kontrolowany? Amy Balkin udowadnia, że zanieczyszczenie powietrza jest naszym wspólnym problemem i namawia do jego ochrony. Czy można byłoby je wpisać na listę UNESCO?

 

W Polsce dyskusja wokół stanu powietrza jest coraz bardziej gorąca. Włączają się w nią nie tylko aktywiści miejscy i mieszkańcy, ale także artyści. W Krakowie, z Krakowskim Alarmem Smogowym współpracuje Cecylia Malik. Wspólnie, organizują oni manifestacje, happeningi, akcje uświadamiające, mające na celu wywarcie nacisku na władze miasta w kontekście wprowadzania odpowiednich regulacji.

 

Podczas spotkania zastanowimy się na ile sztuka może inicjować nowe sposoby definiowania tego, co wspólne. Czy poprzez zaangażowane działania na rzecz środowiska, włączanie się w akcje polityczne i manifestacje, artyści są w stanie pokazać, jak bardzo złożone są problemy ekologiczno-społeczne? Jak w takich działaniach łączy się to, co etyczne, z estetycznym i politycznym? Czy potrzebujemy nowych pojęć i symboli budujących wspólnotę, rozumiejącą, że jednostką przetrwania jest nie gatunek, ale organizm plus jego środowisko?


Antropocen// XS


Antropocen to nazwa epoki, w której człowiek zdominował inne gatunki oraz przekształcił powierzchnię planety i jej skład geochemiczny. Niektóre konsekwencje tego ekspansywnego stosunku do środowiska to zmiana klimatu, utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza. Są to problemy o skali planetarnej, które zmieniają życie społeczne oraz wpływają na politykę i gospodarkę.
Co to oznacza dla sztuki? 

Antropocen// XS to mikro-konferencja poświęcona roli sztuki w kontekście aktualnego kryzysu ekologicznego. Co miesiąc, od stycznia do kwietnia, podczas cyklu czterech spotkań w XS, zaprezentowane zostaną różnorodne działania artystyczne, odnoszące się do relacji pomiędzy człowiekiem i jego postnaturalnym środowiskiem. Antropocen dociera do nas poprzez zmysły. To one informują nas, że mamy do czynienia z toksycznym powietrzem albo ekstremalnym zjawiskiem pogodowym. Estetyka, a więc i sztuka odgrywają istotną rolę w procesie zrozumienia sposobów funkcjonowania złożonych systemów ekologiczno-społecznych. 

Kuratorka: Aleksandra Jach 

 

top