the anthropocene index

creativity

menu>

Jak pracować w grupie? 4. Rodzaje spotkań i facylitacja

2020-03-23


Masz kreatywny zespół. Wystarczy tylko rzucić hasło i każde spotkanie może się przekształcić w szaloną burzę mózgów. Padają kolejne pomysły, a ty nie wiesz co z tym zrobić. Jak to podsumować? Jak moderować? Jak wyciągnąć najciekawsze pomysły? Co dalej? Jak przejść do następnego etapu? A może wcale nie miała/eś zamiaru robić burzy mózgów, tylko ustalić role w zespole i obowiązki każdej osoby, albo przeprowadzić ewaluację, ale sytuacja wymknęła się spod kontroli. Kluczem do dobrego spotkania jest umiejętność wcześniejszego zdefiniowania jego celu. 

No i oczywiście jego wykonalność. Bohaterki i bohater wideo Smack the Pony teoretycznie to wiedzą ("Feasibility is key"), ale nie przeszkadza im to w wymyślaniu coraz bardziej surrealistycznych i odjechanych pomysłów. Jedna z bohaterek rzuca w stronę innego architekta: "Powinieneś zaszaleć!" ("You should just go wild!"). I oto mamy przepis na chaos. Co poszło źle? Nic nie zapowiadało takiej katastrofy. Ktoś pokazał swój projekt. Ktoś inny orzekł, że trzeba go zmienić, ale pamiętając o wykonalności. Następnie każda/y zaczął przerzucać się pomysłami, zapominając o początkowych ustaleniach.

W jakiego rodzaju spotkaniach mogą uczestniczyć facylitatorzy, żeby wspierać zespół?

- spotkania strategiczne
- spotkania budujące zespół
- spotkania mające na celu ustalenie celu działania
- spotkania, na których ustalane są priorytety
- regularne spotkania zespołu
- spotkania ewaluacyjne
- spotkania dotyczące komunikacji
- spotkania dotyczące ustalenia ról i podziału zadań
- spotkania mające na celu rozwiązanie problemu
- spotkania dotyczące udoskonaleń
- spotkania, na których uczestniczki/cy dzielą się feedbackiem i udzielają sobie rekomendacji
- spotkania grupy fokusowej
 

Na podstawie książki Ingrid Bens, Facilitating with Ease! Core Skills for Facilitators, Team Leaders and Members, Managers, Consultants, and Trainers, 2012

top