the anthropocene index

creativity

menu>

Jak pracować w grupie? 15. Jak zakończyć spotkanie?

2020-04-17

Sposób zamknięcia spotkania jest równie ważny jak początek. Warto podsumować to, co zostało powiedziane. Ustalić z grupą, czy wie, co dalej będzie się działo, jak wygląda plan działania, kto jest za co odpowiedzialny.

Jeżeli spotkanie dotyczyło wymiany pomysłów, albo było burzą mózgów, na końcu podsumowuję najważniejsze kwestie. Uczestnicy mogą wtedy dodać coś, o czym wcześniej zapomnieli. W spotkaniu, gdzie ważne było podjęcie decyzji, nie tylko przypominam o tym, ale upewniam się, że uczestnicy wiedzą, jakie kroki podjąć, by zrealizować plan. W tym momencie jest miejsce na ocenę szczegółów decyzji, sprawdzenie, czy jest klarowna, zdefiniowanie kolejnych etapów.

W zakończeniu można się odnieść do tematów, które ktoś zgłaszał na spotkaniu, ale nie było na nie wcześniej miejsca i zobaczyć, czy można na nie odpowiedzieć teraz, czy wymagają one osobnego spotkania, albo jakiejś innej formy dyskusji. Czasami ustalam także, w jaki sposób będziemy kontynuować rozmowę (raport, mejle, osobisty kontakt etc.). Uczestnicy mogą zrobić ewaluację spotkania.Tekst powstał na podstawie książki Ingrid Bens, Facilitating with Ease! Core Skills for Facilitators, Team Leaders and Members, Managers, Consultants, and Trainers, 2012

 

top