the anthropocene index

creativity

menu>

Jak pracować w grupie? 20. Dlaczego oni się nie angażują?

2020-04-29


Nie znasz jeszcze zbyt dobrze tej grupy. Stoisz przed nimi i nie wiesz co się dzieje. Ludzie patrzą w swoje telefony. Nikt nie zadaje pytań. Rozglądają się po sali. Nie wygląda to jak dobry początek sesji. Zastanawiasz się jak będzie dalej i czy dasz radę przez to przebrnąć. 

Przede wszystkim nie zakładaj, że ludzie, którzy przychodzą na Twoje spotkanie, będą entuzjastyczni i gotowi do wspólnej pracy. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby zaangażować uczestniczki/ków spotkania. Być może ludzie są zmęczeni, bo mają za dużo pracy, spotkań, nie rozumieją do końca o czym będzie dyskusja, nie interesuje ich temat, nie czują się pewnie występując publicznie, nie ufają sobie, być może wydarzyło się coś wcześniej tak trudnego, że zostawiło po sobie ślad i nadal jest odczuwalne, w firmie do tej pory nie słuchało się pracowników. 

Dobrze sprawdzić przed spotkaniem, czy uczestniczki/cy nawykli do dyskusji grupowych, czy interesuje ich temat, jakie są relacje w zespole, czy firma wspiera grupowe pomysły. 

Ludzie zazwyczaj się angażują, kiedy czują się dobrze w swojej grupie, rozumieją, o czym i po co jest spotkanie, wiedzą, że ich głos będzie potraktowany poważnie, interesuje ich temat, ufają facylitatorce.

Jeżeli w trakcie przygotowań do spotkania otrzymamy informację, że są jakieś napięcia w grupie, osoby nie angażują sie, być może nawet nie czują się częścią zespołu itd., warto wtedy poświęcić znacznie więcej czasu na wywiady z uczestnikami i ich przełożonymi. To pokazuje co jest w ogóle możliwe do zrobienia podczas spotkania, a co wymaga głębszej i dłuższej pracy.  


Tekst powstał na podstawie książki Ingrid Bens, Facilitating with Ease! Core Skills for Facilitators, Team Leaders and Members, Managers, Consultants, and Trainers, 2012

top