the anthropocene index

creativity

menu>

Jak pracować w grupie? 28. Co wspiera zaangażowanie?

2020-05-20

Ludzie uczestniczą w spotkaniu i w procesie jeżeli są spełnione pewne warunki. Jakie? 

- czują się zrelaksowani będąc z innymi 
- rozumieją o czym jest rozmowa
- mają coś do powiedzenia na temat procesu
- mają wiedzę albo informacje potrzebne do dyskusji
- czują się pewnie wyrażając swoje opinie
- nie przeszkadza im się 
- ufają facylitatorce
- czują, że organizacja ich wspiera
 

Jak angażować ludzi? 

 

1. Upewnić, że wszystkie osoby są aktywne w procesie. Dominacja niektórych osób przez całe spotkanie oznacza, że coś poszło nie tak
2. Przełamać lody. Nawet jeżeli osoby się znają, zaproponowanie wspólnego działania na początek, ociepla atmosferę
3. Opowiedz o swojej roli. To jest szczególnie ważne w momencie, kiedy osoby nie mają doświadczenia w pracy z facylitatorami. Nie wiedzą co to jest, po co, jaka jest ich rola, co to jest proces, o co chodzi z narzędziami. 
4. Opowiedz o temacie. Przypomnij po co się spotykamy, jakiego rodzaju jest to spotkanie, jaka będzie jego struktura i cel. 
5. Zadbaj o akceptację. Dużo się dzieje w firmach, ludzie często chodzą na warsztaty, czasami pracują o wiele więcej niż powinni, nie wyrażają swoich potrzeb, albo są one nie wysłuchane. Poproś osoby o podzielenie się osobistą perspektywą - co dla mnie wynika z tego warsztatu? co dla mnie będzie łatwiejsze, jeżeli wprowadzimy zmiany? 
6. Upewnij się o wsparciu organizacji. Czasami osoby nie mają ochoty się angażować, ponieważ nie wiedzą, czy ich propozycje będą wzięte pod uwagę przez kierownictwo. Spotkaj się z menadżerami i kadrą zarządzającą, żeby wyklarować jaką sprawczość mają pracownicy. Możesz zaprosić liderów na spotkanie, ale wcześniej ustalić z nim/nią na czym jej/jego udział będzie polegać. 
7. Przygotowanie pracowników. Przed sesją możesz wysłać jakieś materiały, które pomogą wejść w proces.
8. Utrzymuj kontakt wzrokowy. Bądź obecna i skoncentrowana na tym, co się dzieje. 
9. Pomóż stworzyć normy. Czasami potrzeba jest kilku propozycji na początek, żeby soboy mogły wyobrazić sobie, dlaczego stworzenie wspólnych norm jest tak ważne. 
10. Używaj humoru. 
11. Zapewnij przestrzeń do zaangażowania. Nie biegnij z materiałem. Nie chodzi o to, żeby uczestnicy dostali jak najwięcej informacji, ale żeby nauczyli się współpracy między sobą. Na to potrzeba czasu. 
 

top