the anthropocene index

creativity

menu>

Jak pracować w grupie? 31. Facylitacja online

2020-06-08

Jeszcze kilka miesięcy temu mogło się wydawać, że facylitacja online, czy też spotkania online są raczej dodatkiem do spotkań "na żywo". Teraz i w przyszłości będziemy jednak zmieniać podejście do tego zjawiska. Być może spotkania online zmniejszą się, a może będzie ich więcej. W każdym razie, wszystko wskazuje na to, że wielu z nas pozostanie w trybach "hybrydowych", a więc będziemy prowadzić spotkania online i offline. 

W jaki sposób się do tego przygotować? Warto być na bieżąco z technologiami. Na razie mamy kilka dostępnych, często darmowych komunikatorów. Ludzie zaczynają się przywyczajać do jakiś narzędzi. Moje podejście jest takie, żeby proponować to, co ludziom sprawi najmniejszy kłopot, a jednocześnie nie będzie wymagało ode mnie spędzenia masy czasu na nauce. Balans. 

Ludzkie sprawy, sposób nawiązywania relacji, koncentracji, uważności - to widzę jako większe wyzwanie. Ludzie nie widzą się nawzajem, co zwiększa dystans, obniża zaangażowanie, a znowu nasila tendecję jednokierunkowej wymiany informacji. Mniejsza ilość informacji o tym, co się dzieje dla facylitatorki. O więcej rzeczy trzeba dopytać, upewnić się. Np. cisza - co znaczy cisza w online to znacznie trudniejsza zagadka niż kiedy siedzi się z grupą w jednym pomieszczeniu. Uczestnicy mogą robić jeszcze inne rzeczy w trakcie sesji, które odciągają ich uwagę. Kiedy pojawia się konflikt, trudniej jest pokierować grupą w taki sposób, żeby włączyć w to inne osoby. Czas gra na naszą niekorzyść. Z każdą kolejną minutą osoby mniej się koncentrują. 

To, co warto zrobić to przekazać część informacji przed spotkaniem. Samo spotkanie powinno być o poznawaniu się, dyskutowaniu, szukaniu rozwiązań, podejmowaniu decyzji, klaryfikowaniu zadań itd. Nie ma sensu tracić czasu na sprawdzanie notatek, czytanie raportów i robienie rzeczy, które generalnie można zrobić mejlem. 

Ważny jest klarowny cel, opisanie procesu, rozgrzewka, pilnowanie procesu, parafrazowanie pomysłów, podsumowanie, przypominanie o kolejnych krokach. 

Przed spotkaniem:

- kontakt z uczestnikami po to, żeby ustalić agendę
- agenda (co będzie się działo na spotkaniu? informujemy, podejmujemy decyzję, inspirujemy się?, kto jest odpowiedzialny za jaką część spotkania)
- modyfikacja agendy

Początek:
- check in (co chcemy wynieść ze spotkania, z czym przychodzimy etc.) 


Warto pamiętać o:
- byciu klarowną / ym
- zaangażowaniu wszystkich 
- pytaniu, jeżeli czegoś nie rozumiemy
- wyrażaniu swoich opinii 
- unikaniu robienia innych rzeczy podczas spotkania
- poinformowaniu jeżeli chcemy się rozłączyć


Ważne pytania:

Czy cel naszego spotkania jest jasny?
Czy nasze podejście działa? Czy posuwamy się do przodu?
Czy tempo jest ok? Zwolnić? Przyśpieszyć?
Czy wszyscy są w procesie?
Podsumowanie. Kluczowe kwestie. 

 

top